Najczęstsze usterki występujące w pralkach

Najczęstsze usterki występujące w pralkach

 

Pralka z pewnością należy do najważniejszych urządzeń AGD w gospodarstwach domowych, zwłaszcza kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci. Producenci tego sprzętu oferują szereg możliwości – możemy wybierać wśród modeli ładowanych od frontu lub od góry, a także z dodatkowymi funkcjami. Pamiętajmy jednak, że im bardziej skomplikowane urządzenie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterki.

 

Pralka to urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym. Do jej najważniejszych elementów należy ponadto bęben, programator odpowiedzialny za cały proces prania oraz pompa umożliwiająca doprowadzenie wody i odprowadzenie jej po zakończonym praniu. Podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia AGD, również pralki ulegają awariom. Ze względu na dość skomplikowany mechanizm, konieczna jest w takiej sytuacji wizyta specjalisty, który szybko zdiagnozuje przyczynę problemu i będzie w stanie skutecznie ją usunąć.

 

Najczęstsze usterki

Naprawa pralek musi być dokonywana przez specjalistę, który ma doświadczenie w tej dziedzinie, a tym samym potrafi w krótkim czasie znaleźć powód awarii. Najczęściej ulegają im:

  • Łożyska – uszkodzenie łożysk objawia się za głośną pracą całego urządzenia, a ich wymiana jest czasochłonna; innym powodem głośnej pracy pralki mogą być poluzowane śruby bębna.
  • Programator – jego awarię rozpoznać można po braku reakcji pralki, albo jej zacinaniu się podczas pracy.
  • Pasek klinowy – może się on ześlizgnąć albo zerwać; o problemie świadczy nie obracający się bęben pomimo sprawnie działającego silnika.
  • Pompa – jej awaria powoduje wyciekanie wody z pralki, a wtedy konieczna jest wymaniana uszczelki albo całego elementu; wyciekanie wody może też powodować zapchany filtr lub dziurawy bęben.
  • Uszczelki łożysk – o konieczności ich wymiany świadczą zabrudzenia na wypranej odzieży, a zwłaszcza ślady smaru.

 

Gdzie szukać fachowca?

Naprawy pralek to zadanie dla prawdziwego specjalisty w tej dziedzinie. Kiedy jednak z urządzenia wydobywa się woda, co grozi zalaniem sąsiadów, trzeba działać szybko. Jeśli nie możemy skorzystać z usług fachowca, do którego mamy zaufanie, warto zapytać znajomych o kogoś godnego polecenia. Sprawdzony specjalista to pewność, że problem z pralką zostanie usunięty w krótkim czasie. Inne rozwiązanie to skorzystanie z wyszukiwarki internetowej  . Oprócz danych kontaktowych do poszczególnych specjalistów można też znaleźć tam portale internetowe gromadzące tylko zweryfikowanych fachowców, co dla klienta jest gwarancją jakości świadczonych przez nich usług.